Starożytna Grecja w pięciu odsłonach

DSC05035-800x600.jpg

"I Mitologiczne Forum Teatralne "Szóstki" uważam za otwarte!" - tę formułę wypowiedziała pani dyrektor H.Czajkowska w czwartkowe popołudnie, 16 maja 2013 r. rozpoczynając tym samym konkursowe zmagania klas piątych.

Przygotowania do forum trwały kilka tygodni. Najpierw powstały scenariusze oparte na mitach greckich wylosowanych przez klasy, następnie dokonano obsady, wykonano scenografię i kostiumy, dodano muzykę, a także inne efekty akustyczne oraz multimedialne i... ćwiczono. Odbywało się to pod kierunkiem pań polonistek: I.Deszczyńskiej, G.Korzyckiej, E.Rychlewskiej, D.Ziętek, a także pani E.Napieralskiej - nauczycielki muzyki.Równolegle tworzono na lekcjach plastyki i języka polskiego plakaty oraz programy teatralne, bo i te miały wykonać poszczególne klasy V.

Nad przebiegiem samego konkursu czuwało znakomite jury z jego przewodniczącą panią wicedyrektor - B.Pytlak oraz panią M.Fercowicz, nauczycielką-bibliotekarką i panią E.Zbytek - nauczycielką plastyki. Prowadzenie całego forum powierzono dwojgu uczniom z kl.Va - Marcie Marciniek i Wojciechowi Stangierskiemu, którzy zapowiadali kolejne występy zespołów klasowych, zapraszali również na antrakty. W czasie ich trwania widzowie mogli zobaczyć wystawę plakatów i programów konkursowych, prezentację multimedialną Maksa Milewskiego - ucznia kl.VIb, pt. "Pocztówki z Grecji", mogli poćwiczyć Zorbę pod dyktando nauczycielki wych. fizycznego, instruktorki tańca -pani E.Mielcarek, a także zakosztować nektaru i ambrozji (źródlana woda z plasterkiem cytryny, listkiem mięty, cząstką truskawki) wyczarowanych przez uczniów i ich wychowawców dla swoich gości - rodziców, dziadków, cioć, wujków, kuzynostwa czy rodzeństwa.

Po blisko dwóch godzinach wszyscy zgromadzeni w holu SP6 usłyszeli werdykt jury. W kategorii "Plakat teatralny" przyznano 1. miejsce klasie Vd, 2. miejsce klasie Vc, a 3. - klasie Ve. W kategorii "Program teatralny" ponownie triumfowała klasa Vd, 2 miejsce zdobyła klasa Ve, natomiast 3. przypadło klasie Vc.

Najlepszym aktorem forum został Jakub Kurczewski z kl. Va, 2. miejsce zajął Maksym Kukuła z kl. Ve, zaś 3. miejsce Weronika Szymiec w kl. Vb.

W kategorii "Przedstawienie teatralne" 1. miejsce przyznano kl. Va ("Syzyf") i Ve ("Prometeusz"), 2. miejsce zajęła kl. Vb z inscenizacją mitu "Demeter i Kora", 3. miejsce kl. Vd ("Która najpiękniejsza?"), 4. miejsce Vc ("Puszka Pandory").

Po wręczeniu nagród i dyplomów pani dyrektor Hanna Czajkowska zamknęła tegoroczne mitologiczne forum teatralne. Na następne przyjdzie nam poczekać cały rok!

Iwona Deszczyńska

S.K.