Projekt Irlandia w szkole

W lutym i marcu nasza szkoła brała udział w autorskim projekcie edukacyjnym „Irlandia w szkole” organizowanym przez Fundację Kultury Irlandzkiej z siedzibą w Poznaniu.

W ramach tego projektu uczniowie zaawansowani językowo z klas 7a i 7b wzięli udział w następujących zajęciach prowadzonych w j. polskim i angielskim:

- lekcji walentynkowej pt. „Love is in the Air” – były to zajęcia, na których poznaliśmy najbardziej romantyczne historie rodem z Zielonej Wyspy w nawiązaniu do m.in. literatury i muzyki irlandzkiej

- zajęciach „Irlandia w pigułce” prowadzonych przez historyka z Fundacji Kultury Irlandzkiej; poznaliśmy ciekawe, warte odwiedzenia miejsca w Irlandii, a także dowiedzieliśmy się sporo na temat historii i języka tego miejsca

- spotkaniu z irlandzkim native speakerem, który fantastycznie opowiadał nam o różnicach kulturowych, sportowych oraz kulinarnych między Irlandią i Polską oraz mobilizował uczniów do aktywnego dialogu.

W projekcie wzięła również udział klasa 6d – pani Justyna z Fundacji Kultury Irlandzkiej przybliżyła nam podstawowe informacje o Irlandii, poznaliśmy też wybrane irlandzkie baśnie i legendy; najbardziej spodobała nam się legenda związana z miejscem zwanym Grobla Olbrzyma (Giant’s Causeway).

Klasa 5a miała okazję zapoznać się z faktami i mitami na temat św. Patryka -  przyjrzeliśmy się tradycji obchodzenia Dnia św. Patryka w Irlandii oraz na świecie, dowiedzieliśmy się m.in. co św. Patryk ma wspólnego z trójlistną koniczyną, która jest symbolem Irlandii.

Agata Lesińska-Szczepaniak

S.K. | 10.04.2021