Informacje

Drzewo Pokoju - rocznica wybuchu wojny na Ukrainie

 

24 lutego 2023 - pierwsza rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę. To tragedia, którą trudno zrozumieć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Temat jest im jednak dobrze znany, bo w wielu klasach w sąsiednich ławkach zasiedli uczniowie z Ukrainy. Dzień 24 lutego stał się okazją, by wspólnie wyrazić sprzeciw wobec wojny i okrucieństwa jakie za sobą niesie. Dlatego też Szóstka wzięła udział w zaproponowanym przez Koalicję Sztuka Uczenia  wspólnym śpiewaniem przez dzieci piosenki Drzewo pokoju.

Dziecięcy apel o pokój po polsku i ukraińsku zabrzmiał w poznańskich szkołach w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. Mamy nadzieję, że połączył wspólną myślą wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców poznańskich szkół, społeczność polską i ukraińską. 

Nasi uczniowie z przejęciem przyłączyli się do tej inicjatywy muzycznego protest-songu przeciw przemocy w Ukrainie i na świecie. Piosenka niesie za sobą uniwersalne przesłanie, a jej tekst przygotowano w dwóch wersjach językowych - polskiej i ukraińskiej.

Jako pierwsze Drzewo pokoju wykonały dzieci z poznańskich szkół. Polską wersję nagrały dzieci ze Szkoły Łejery, wersję ukraińską dzieci ze Szkoły Musicalu Erato wraz z ich ukraińskimi przyjaciółmi/gośćmi. Autorką tekstu jest Ewa Skarżyńska, a muzyki poznański kompozytor Mariusz Matuszewski. na język ukraiński tekst przetłumaczyła Switłana Bresławska, poetka i tłumaczka ukraińska, prezes Oddziału Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy w Iwano-Frankiwsku, która przybyła rok temu do Poznania na obchody rocznicy wyzwolenia miasta i pozostała w stolicy Wielkopolski.

Dziękujemy pani Ewie Napieralskiej za przygotowanie całego wydarzenia, a także wszystkim uczniom za wspólny śpiew w dobrej sprawie. 

S.O. | 26.02.2023