Sekcja Pływacka

 

 

PŁYWANIE W „SZÓSTCE”

Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Hipolita Cegielskiego jest jedną z kilku placówek w Poznaniu propagującą rozwijanie pasji sportowych. W naszej szkole uczniowie z predyspozycjami sportowymi mogą z powodzeniem rozwijać swoje umiejętności oraz podnosić i utrzymywać wysoką sprawność fizyczną dzięki treningom w klasach o profilu pływackim. Szkolenie takie prowadzone jest na wszystkich poziomach kształcenia.

Głównymi celami, którym podporządkowane jest trenowania pływania w "Szóstce"są: zapewnienie wszechstronnego przygotowania sprawnościowego, harmonijny rozwój fizyczny oraz nauka i doskonalenie umiejętności pływackich. Młodym sportowcom wpajane są zasady moralne oraz reguły etyki sportowej i dyscypliny.

Historia pływania w "Szóstce"

Pływanie w "Szóstce" ma wieloletnią tradycję. Wytrenowaliśmy zawodniczki pływania synchronicznego, trenowaliśmy zawodników piłki wodnej, trenujemy pływaków. Obecnie program nauki i doskonalenia pływania realizowany jest w ośmiu klasach sportowych.

Link do regulaminu klas sportowych 

W zależności od poziomu kształcenia nasi uczniowie realizują w tygodniu od 3 do 6 godzin treningów pływania na basenie. Treningi odbywają się na Termach Maltańskich, zarówno w godzinach porannych, jak i po południu (zawodników na treningi dowozi autokar). Poza zajęciami w wodzie uczniowie uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego, podczas których podnoszą swoją sprawność motoryczną pod kątem pływania.

Baza pływacka szkoły

Szóstka” posiada własny sprzęt sportowy, dzięki któremu treningi nie są nudne, a ich efektywność jest zdecydowanie wyższa. Młodsi pływacy mogą korzystać z makaronów do nauki pływania. Starsi zawodnicy podnoszą swoje umiejętności dzięki szerokiej ofercie sprzętu pływackiego. Na wyposażeniu szkoły znajdują się m.in.: deski, „ósemki”, płetwy, łapki pływackie, gumy, piłki oraz zabawki do nurkowania. 

Dzieci i młodzież na zawodach reprezentują szkołę w koszulkach sportowych z logo szkoły. 

Współpraca szkoły 

Szkoła pozostaje we współpracy z Fundacją AWF realizując program "Nauka pływania dla dzieci i młodzieży z terenu miasta Poznania" na zlecenie Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania w ramach projektu "Umiem Pływać" na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. Jest to program przeznaczony dla uczniów klas drugich oraz trzecich. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu na Termach Maltańskich. To tam nasi instruktorzy pomagają średnio osiemdziesiątce dzieci rocznie nauczyć się pływać.

Imprezy pływackie organizowane przez SP6

Każdego roku w naszej placówce odbywają wewnątrzszkolne Zawody Mikołąjkowe oraz Zawody o Puchar Dyrektora Szkoły. Obie imprezy przeznaczone są dla wszystkich uczniów realizujących w szkole naukę i doskonalenie pływania lub trenujących pływanie. Rada Rodziców dofinansowuje nagrody.

Trenerzy oraz instruktorzy „Szóstki” w roku szkolnym 2022/2023

Monika Łajdych (trener pływania, koordynator zajęć na pływalni)
Dominika Woszczek (trener pływania)

 

NABÓR DO KLASY SPORTOWEJ O PROFILU PŁYWANIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 6 IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W POZNANIU

 

Próby sprawnościowe w wodzie:

  1. Wydmuchiwanie powietrza do wody
  2. Skok do wody z brzegu basen
  3. Leżenie na plecach
  4. Leżenie na piersiach
  5. Praca nóg do kraula na grzbiecie z przyborem
  6. Praca nóg do kraula na piersiach z przyborem.

 Próby sprawnościowe w sali:

  1. GIBKOŚĆ. Skłon tułowia w przód z pozycji na baczność.
  2. SIŁA RAMION. Rzut piłką lekarską w przód (piłka 2kg).
  3. SKOCZNOŚĆ. Skok w dal z miejsca, pomiar w cm.
  4. Rozumienie treści poleceń wydawanych przez nauczyciela

ZAPRASZAMY!

 

 

Dyrekcja Szkoły SP6 | 14.04.2023