Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Wyjście z pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej nr 6 na obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2022 r. obchodziliśmy 104 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Kulminacyjnym punktem obchodów, współorganizowanych przez: władze samorządowe Województwa Wielkopolskiego i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, były uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Szczególną oprawę uroczystości - rozpoczętych o godzinie 16.40 - nadały jednoczesne: bicie dzwonów w poznańskich kościołach i iluminacja utworzona z biało-czerwonych rac, odpalonych przez kibiców Lecha Poznań. Po odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych, nadszedł czas na wystąpienia: gospodarzy i gości wydarzenia.

Marszałek województwa, pan Marek Woźniak, wspomniał, iż już po raz drugi rocznicę powstania obchodzimy jako święto państwowe. Mówca dodał, iż odniesiona nad pruskim zaborcą, wielkopolska wiktoria była ostatnim akordem żmudnej i mało atrakcyjnej w powszechnym przekazie, pracy organicznej kilku pokoleń naszych przodków z regionu. Marszałek zapowiedział też przejęcie w nowym roku przez samorząd naszego województwa, inicjatywy budowy nowego, przestronnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/1919

Kolejny mówca, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, pan Andrzej Dera, odczytał list Głowy Państwa, Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił, iż powstanie wielkopolskie miało fundamentalne znaczenie dla odrodzonej po I wojnie światowej Polski. Ówczesna bowiem stabilizacja sytuacji na naszej granicy zachodniej - odnotował Autor listu - pozwoliła wkrótce młodemu krajowi skoncentrować siły dla odparcia najazdu ze wschodu.

Dalszym punktem uroczystości, był apel pamięci; wspomniani zostali wojskowi i cywile, zaangażowani w wyzwalanie Wielkopolski w latach: 1918-1919, spod jarzma niemieckiego.

Kompania wojska oddała następnie salwę honorową. Uroczystości zakończyły się złożeniem przez delegacje (rządową, parlamentarzystów, samorządowców, służb mundurowych, uczelni, instytucji i organizacji społecznych) wieńców pod pomnikiem.

W obchodach uczestniczył też poczet sztandarowy naszej Szkoły z: Aną, Janem i Anią. Serdecznie dziękujemy Uczniom za poświęcenie wolnego czasu i godną postawę!

Remigiusz Menes

S.O. | 02.01.2023