23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Święto wszystkich czytelników, bibliofilów i miłośników książek.

Kilka faktów z historii...

Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się
z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku.

Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci pisarza hiszpańskiego Miguela de Cervantesa, urodzin i śmierci angielskiego poety
i dramaturga Williama Szekspira, a także  śmierci peruwiańskiego historyka
i pisarza Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę.

W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki
i Praw Autorskich.

23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje, dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.

Co to jest prawo autorskie?

Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”.

W tym roku biblioteka szkolna zachęca wszystkich uczniów i czytelników do celebrowania tego czytelniczego święta. Dozwolone jest pożeranie książek, zabijanie nudy książką, zarażanie pasją czytania!!!

Życzymy miłego książkowego świętowania!

PREZENT DLA WAS - PROPOZYCJE ZAKŁADEK DO KSIĄŻEK

zakładka nr 1